Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele zawdzięczamy muzyce i jak niesamowity ma ona na nas wpływ. Niejednokrotnie dzieje się tak, że gdzieś tam podświadomie o tym wiemy, dlatego też sięgamy po muzykę w określonych sytuacjach, a co więcej niejednokrotnie intuicyjnie dopasowujemy ją do stanu, w jakim się znajdujemy, albo w jakim chcemy się znaleźć. Ale jak to z nią jest konkretnie i dlaczego warto jak najczęściej słuchać muzyki?

Wiele jej zalet

Przede wszystkim trzeba tutaj powiedzieć, że muzyka ma wiele niesamowitych zalet, a jedną z nich jest fakt, że oddziałuje na nasz mózg i to w każdym jego zakresie.

Co więcej wpływając na pień mózgu może oddziaływać również na częstotliwość skurczów serca, na oddech czy pobudzenie. Dodatkowo może wpływać również na nasze emocje i uczucia, a to oznacza, że jeśli jesteśmy smutni, to warto pomyśleć o włączeniu weselszych dźwięków, tak aby muzyka miała możliwość wpłynięcia na nas i sprawienia, że spojrzymy na wszystko co nas otacza, bardziej przychylnym wzrokiem. Poza tym, warto również wiedzieć, że przy melancholijnym nastroju, włączając melancholijną muzykę będziemy ten nasz nastrój jeszcze dodatkowo pogłębiali.

Poza tym, warto mieć świadomość, że włączając energiczne, szybkie dźwięki w pewnym momencie dopasujemy do nich swoje ruchy, a to może oznacza, że łatwiej będzie nam utrzymać odpowiednie tempo podczas treningu. Tak samo włączając na koniec spokojniejsza muzykę, łatwiej będzie nam się wyciszyć po treningu i uspokoić serce.

Pozytywnie wpływa na rozwój dziecka

Warto również podkreślić, że muzyka pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Zaczynając od okresu płodowego, po pierwsze lata życia. To właśnie ona uczy rozpoznawania melodii i rytmu, a to oznacza, że nawet małe dzieci są w stanie naśladować proste rytmy i je powtarzać. I chociaż może się to wydawać nieprawdopodobne, to właśnie muzyka będzie wpływała na rozwój orientacji przestrzennej, jak i rozumienie języka, dlatego też warto dopilnować, aby nasze dziecko jak najczęściej i jak najwcześniej było otoczone różnego rodzaju dźwiękami.

W dalszym procesie będzie ona miała również wpływ na rozwój pamięci i rozumienie przekazów słuchowych, a to wszystko będzie się przekładało na znacznie lepszy rozwój ogólny takiego dziecka. Niewątpliwie warto zobaczyć co może nam zagwarantować muzyka i dlaczego tak ważne jest to, abyśmy jej jak najwięcej słuchali. Ma ona znacznie większy wpływ na nasze samopoczucie i na rozwój dzieci, niż mogłoby się nam wydawać.