Wystarczy niewielka wiedza na temat systemów audio, aby mieć świadomość, że na jakość dźwięku, który uda nam się uzyskać wpływ będzie miało wiele różnych czynników. To oznacza, że powinniśmy dokładnie wziąć pod uwagę każdy z nich, tak aby móc określić, co musimy poprawić, a co możemy zostawić tak jak jest. Jedną z wielu rzeczy nad którą powinniśmy się zastanowić, będzie z pewnością moc zestawu głośników.

Czy faktycznie ma ona aż tak duży wpływ na brzmienie?

Jakie są możliwości?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że moc elektryczna, która jest dostarczana ze wzmacniacza będzie miała wpływ na dźwięk, który będziemy uzyskiwali. Jednak nawet niewielka jej ilość może być wystarczająca w małym pomieszczeniu, a takie z pewnością ono będzie, jeśli szukamy zestawu głośników, z którego będziemy korzystali w domu. Dodatkowo warto podkreślić, że zbyt duża moc może sprawić, że dźwięki, które będą do nas docierały nie będą przyjemne dla naszych uszu, a co się z tym wiąże, nie będziemy tutaj mieli żadnej przyjemności, ze słuchania ulubionej muzyki.

To oznacza, że wbrew pozorom nawet niewielki wzmacniacz może nam wystarczyć, jeśli planujemy wykorzystać takie głośniki w domowym zestawie i to nawet wówczas, kiedy jesteśmy prawdziwym miłośnikiem muzyki i mamy uszy niezwykle wyczulone na wszelkiego rodzaju niedociągnięcia, które mogą się pojawiać podczas odsłuchiwanej muzyki. Dlatego też powinniśmy patrzeć nie tyle na moc danych głośników, ale na ich efektywność, a więc na to, w jakim zakresie decybeli są one w stanie grać. Może się wówczas okazać, że wybierając głośniki o większej efektywności będą one mogły mieć mniejszą moc, a efekt końcowy, który uzyskamy będzie dokładnie taki sam.

Żeby nie doszło do uszkodzenia

Musimy mieć również świadomość tego, że głośniki mogą przyjąć określoną moc. To oznacza, że jeśli będzie ona zbyt duża, to mogą ulec uszkodzeniu, a tego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Dlatego też trzeba pamiętać, że ta wielkość się zmienia, w zależności od nagrzewania się poszczególnych elementów głośnika.

To oznacza, że im bardziej te poszczególne elementy się nagrzewają, tym mniejszą moc maksymalną mogą przyjąć, a więc niezwykle ważne jest to, aby o tym pamiętać, gdy po raz kolejny będziemy chcieli głośniej posłuchać jakiegoś przeboju. Warto pamiętać, że moc głośników to nie wszystko, bo przede wszystkim bardzo ważna jest ich efektywność. Jeśli jeszcze będziemy pamiętali, że z upływem czasu będzie się zmieniała możliwość przyjęcia maksymalnej mocy przez dane głośniki, to istnieje szansa, że ich nie uszkodzimy.