Nie ulega wątpliwości, że płyty gramofonowe wróciły do łask, a co się z tym wiąże, coraz więcej osób chce się znowu cieszyć analogowym brzmieniem utworów. Jednak żeby ta radość była pełna i dokładnie taka jak być powinna, musimy mieć pewność, że wszystko będzie odpowiednio działało, a to oznacza, że musimy zyskać pewność, że płyta winylowa będzie odtwarzana we właściwy sposób, że wszystkie kanały wyżłobień będą odbierane dokładnie tak samo.

Właśnie w tym celu potrzebny jest nam antiskating i powinniśmy się upewnić, że działa on dokładnie tak jak powinien, bo tylko wówczas w pełni odkryjemy piękno muzyki, która oferowana nam jest przez gramofony.

Czym on jest?

Zastanawiamy się czym jest ten antiskating i za co jest odpowiedzialny? Jest to siła przeciwpoślizgowa, która odpycha ramię gramofonu na zewnątrz, tak aby igła gramofonu znajdowała się na środku toru rowka płyty.

Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, aby wszystko działało tutaj tak jak należy. Jeśli nie będziemy mieli tego antiskatingu to może się okazać, że nie tylko będą pojawiały się nierówności podczas odtwarzania płyty gramofonowej, bo będą różnice w graniu poszczególnych kanałów, ale też możemy doprowadzić do uszkodzenia igły, a to z kolei będzie wymagało naprawy i będzie się wiązało z koniecznością wydania całkiem sporych pieniędzy, jeśli nadal będziemy chcieli korzystać z tego rodzaju odtwarzacza muzyki.

Jak to ustawić?

Zastanawiamy się, w jaki sposób ustawić antiskating, aby mieć pewność, że będzie on działał tak jak powinien? Przede wszystkim w obecnych gramofonach możemy do tego wykorzystać specjalny program komputerowy, który będzie analizował poziom sygnałów wyjściowych i będzie nas informował czy antiskating jest ustawiony w taki sposób jak być powinien czy jednak musimy coś poprawić. Ale warto także zajrzeć do instrukcji naszego gramofonu, ponieważ producenci bardzo często umieszczają tam instrukcje, w jaki sposób ustawić wkładkę, aby mieć pewność, że ustawienia antiskatingu będą działały dokładnie tak jak powinny.

Nowoczesne gramofony mają również rozwiązania takie jak żyłka z pętelką czy system mechanicznego ustawienia antiskatingu, co pozwala na znacznie większą dokładność, niż to miało miejsce jeszcze całkiem niedawno. Dlatego też warto się przyjrzeć różnym możliwościom, tak abyśmy mieli pewność, że wiemy, jak to ustawiać.

Im więcej będziemy wiedzieli o gramofonach i ich działaniu, tym większa będzie pewność, że wszystko zrobimy tak jak należy i będziemy mogli się cieszyć wspaniałym brzmieniem analogowych dźwięków.